Grbić odredio sastav – seniori od utorka u Varšavi

SENIORI – XXX EP 2017.

Muška seniorska reprezentacija Srbije sutra (utorak, 22. avgust) u 16.55 časova putuje u Varšavu, gde će u četvrtak 24. avgusta igrati na Nacionalnom fudbalskom stadionu na otvaranju jubilarnog, XXX EP 2017. protiv Poljske (20.30). Prvenstvo Evrope će se odigrati u Poljskoj od 24. avgusta do 3. septembra. Nikola Grbić, prvi trener seniora Srbije, saopštio je sastav tima (14) koji će igrati na EP.

 

 

 

Na spisku su:

TEHNIČARI: NIKOLA JOVOVIĆ (MONCA, ITALIJA) I MAKSIM BUCULJEVIĆ (ACH VOLEJ LJUBLJANA, SLOVENIJA).

 

KOREKTORI: ALEKSANDAR ATANASIJEVIĆ (SIR SEJFTI PERUĐA, ITALIJA) I DRAŽEN LUBURIĆ (JT TANDERS HIROŠIMA, JAPAN).

 

LIBERA: NIKOLA ROSIĆ (ARKADA GALACI, RUMUNIJA) I NEVEN MAJSTOROVIĆ (REN, FRANCUSKA).

 

BLOKERI: DRAGAN STANKOVIĆ (LUBE ĆIVITANOVA, ITALIJA), MARKO PODRAŠČANIN (SIR SEJFTI PERUĐA, ITALIJA), SREĆKO LISINAC (BELHATOV, POLJSKA) I ALEKSANDAR OKOLIĆ (BERLIN, NEMAČKA).

 

PRIMAČI: UROŠ KOVAČEVIĆ (VERONA, ITALIJA), NEMANJA PETRIĆ (MODENA, ITALIJA) I MILAN KATIĆ (LUČNIČKA BIDGOŠĆ, POLJSKA) I GORAN ŠKUNDRIĆ (TRIKORUL PLOEŠTI, RUMUNIJA).

 

Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće u A grupi u Gdanjsku, sa Poljskom, Finskom i Estonijom. Prvenstvo Evrope će svečano otvoriti Poljska i Srbija utakmicom na Nacionalnom fudbalskom stadionu u Varšavi, 24. avgusta od 20,30 časova.

 

IZJAVA NIKOLE GRBIĆA

 

IZJAVA DR LJUBANA MARTINOVIĆA

 

Seniori Srbije će u 2. kolu, 26. avgusta u Gdanjsku igrati protiv Estonije od 17,30 časova. U poslednjem, 3. kolu, 28. avgusta u Ergo areni, Srbija će igrati protiv Finske od 17,30 časova.

Prvoplasirane reprezentacije iz sve 4 grupe direktno će se plasirati u četvrtfinale, dok će drugoplasirane i trećeplasirane selekcije igrati u osmini finala.

Utakmice osmine finala i četvrtfinala odigraće se u Krakovu i Katovicama, a polufinalni mečevi, kao i meč za treće mesto i finale u Tauron areni u Krakovu.

 

SENIORI – XXX EP 2017. – KRAKOV, GDANJSK, ŠĆEĆIN I KATOVICE, POLJSKA (24. avgust – 3. septembar) – RASPORED:

A GRUPA – GDANJSK (ERGO ARENA):

1. KOLO – ČETVRTAK, 24. AVGUST:

VARŠAVA – NACIONALNI FUDBALSKI STADION:

POLJSKA – SRBIJA        20,30

GDANJSK:

FINSKA – ESTONIJA      17,30

 

2. KOLO – SUBOTA, 26. AVGUST:

SRBIJA – ESTONIJA      17,30

POLJSKA – FINSKA       20,30

 

3. KOLO – PONEDELJAK, 28. AVGUST:

SRBIJA – FINSKA          17,30

POLJSKA – ESTONIJA    20,30

 

C GRUPA – KRAKOV (TAURON ARENA):

1. KOLO – ČETVRTAK, 24. AVGUST:

BUGARSKA – RUSIJA          17,30

SLOVENIJA – ŠPANIJA         20,30

2. KOLO – SUBOTA, 26. AVGUST:

RUSIJA – SLOVENIJA          17,30

BUGARSKA – ŠPANIJA         20,30

3. KOLO – PONEDELJAK, 28. AVGUST:

BUGARSKA – SLOVENIJA     17,30

RUSIJA – ŠPANIJA              20,30

 

B GRUPA – ŠĆEĆIN (AZOTI ARENA):

1. KOLO – PETAK, 25. AVGUST:

SLOVAČKA – ČEŠKA      17,30

ITALIJA – NEMAČKA      20,30

2. KOLO – NEDELJA, 27. AVGUST:

ITALIJA – SLOVAČKA     17,30

NEMAČKA – ČEŠKA       20,30

3. KOLO – PONEDELJAK, 28. AVGUST:

SLOVAČKA – NEMAČKA       17,30

ČEŠKA – ITALIJA                 20,30

 

D GRUPA – KATOVICE (DVORANA SPODEK):

1. KOLO – PETAK, 25. AVGUST:

HOLANDIJA – TURSKA        17,30

FRANCUSKA – BELGIJA       20,30

2. KOLO – NEDELJA, 27. AVGUST:

BELGIJA – TURSKA                   17,30

FRANCUSKA – HOLANDIJA        20,30

3. KOLO – PONEDELJAK, 28. AVGUST:

BELGIJA – HOLANDIJA        17,30

FRANCUSKA – TURSKA       20,30

 

OSMINA FINALA – SREDA, 30. AVGUST:

TERMINI MEČEVA OSMINE FINALA SU 17,30 I 20,30 ČASOVA.

 

KRAKOV:

A 2 – C 3

C 2 – A 3

 

KATOVICE:

B 2 – D 3

D 2 – B 3

 

ČETVRTFINALE – ČETVRTAK, 31. AVGUST:

TERMINI MEČEVA ČETVRTFINALA SU 17,30 I 20,30 ČASOVA.

 

KRAKOV:

(1) A 1 – POBEDNIK MEČA C 2 – A 3

(3) C 1 – POBEDNIK MEČA A 2 – C 3

 

KATOVICE:

(2) B 1 – POBEDNIK MEČA D 2 – B 3

(4) D 1 – POBEDNIK MEČA B 2 – D 3

 

KRAKOV:

POLUFINALE – SUBOTA, 2. SEPTEMBAR:

TERMINI MEČEVA POLUFINALA SU 17,30 I 20,30 ČASOVA.

 

POBEDNICI MEČEVA 1 i 2

POBEDNICI MEČEVA 3 i 4

 

KRAKOV – 3. SEPTEMBAR:

FINALE:                              20,30

MEČ ZA TREĆE MESTO:       17,30

 

UČINAK NA EP

 

Odbojkaška reprezentacija Srbije (Jugoslavije, Srbije i Crne Gore) učestvovala je 25 puta na dosadašnjih 29 šampionata Evrope. Naši odbojkaši nisu igrali 1948. godine u Rimu, 1950. u Sofiji, 1983. u Istočnom Berlinu i 1993. u Turkuu.

Srbija je do sada odigrala 184 utakmice i ostvarila 100 pobeda i 84 poraza.

Za reprezentaciju je na EP do sada nastupalo 130 igrača. Andrija Gerić i Nikola Grbić su rekorderi sa osam učešća na šampionatima Evrope i sa po 54 odigrane utakmice. Slobodan Boškan, Goran Vujević i Ivan Miljković su igrali na sedam EP, Vladimir Grbić i Dragan Stanković na šest šampionata Evrope, a pet puta su učesnici EP bili Željko Tanasković, Đula Mešter, Nikola Kovačević, Marko Podraščanin i Saša Starović.

 

UČINAK NA DOSADAŠNJIM EP

1951. –             8      4        4        15:14

1955. –           10      5        5        21:19

1958. –           11      5        6        21:21

1963. –             9      3        6        13:21

1967. –           10      4        6        14:19

1971. –             8      3        5        14:15

1975. –             7      5        2        17:12

1977. –             7      3        4        10:13

1979. –             7      5        2        17:10

1981. –             7      2        5        10:15

1985. –             7      1        6          5:19

1987. –             7      2        5          8:17

1989. –             7      3        4        12:17

1991. –             7      3        4        14:15

1995. –             7      5        2        16:  7

1997. –             7      5        2        16:  7

1999. –             5      3        2        11:  8

2001. –             7      6        1        20:  6

2003. –             7      4        3        17:11

2005. –             7      6        1        20:  6

2007. –             8      5        3        18:13

2009. –             6      4        2        15:  8

2011. –             6      6        0        18:  5

2013. –             7      5        2        17:  9

2015. –             5      3        2        11:10

 

UKUPNO        184     100     84      370:317

POBEDA:       54,35 %

 

BROJ UTAKMICA REPREZENTATIVACA NA EP (U ZAGRADAMA JE BROJ UČEŠĆA NA EP)

   

    1. ANDRIJA GERIĆ (8)                        - 54

    2. NIKOLA GRBIĆ (8)                          - 54

    3. SLOBODAN BOŠKAN (7)                  - 48

    4. GORAN VUJEVIĆ (7)                       - 47   

    5. IVAN MILJKOVIĆ (7)                       - 45

    6. DR PETAR BOJIĆ (4)                       - 40

    7. VLADIMIR GRBIĆ (6)                       - 40

    8. DRAGAN STANKOVIĆ (6)                 - 34

    9. ĐULA MEŠTER (5)                          - 33

  10. ŽELJKO TANASKOVIĆ (5)                 - 33

  11. NIKOLA KOVAČEVIĆ (5)                   - 32

  12. MARKO PODRAŠČANIN (5)               - 32

  13. SAŠA STAROVIĆ (5)                        - 32

  14. ZORAN ŽIVKOVIĆ (3)                      - 30 

  15. ZORAN PETROVIĆ (3)                      - 30

  16. ZDENKO MIKINA (3)                       - 29

  17. VLADO SKERBINJEK (3)                   - 29 

  18. VLADIMIR BOGOEVSKI (4)                - 28

  19. BOJAN JANIĆ (4)                            - 28

  20. RAJKO JOKANOVIĆ (4)                    - 28

  21. SLOBODAN KOVAČ (4)                    - 28

22. SLOBODAN LOZANČIĆ (4)                - 28

  23. ŽARKO PETROVIĆ (4)                      - 28

  24. VLADIMIR TRIFUNOVIĆ (4)               - 28

  25. NURKO ČAUŠEVIĆ (4)                      - 28

  26. VLADIMIR JANKOVIĆ (3)                  - 27

  27. MLADEN KOS (3)                            - 27

  28. MILOŠ NIKIĆ (4)                            - 27

  29. VLADO PETKOVIĆ (4)                      - 27

  30. ADOLF URNAUT (3)                         - 27

  31. MIODRAG GVOZDENOVIĆ (3)            - 25

  32. MILOŠ GRBIĆ (3)                            - 25

  33. NIKOLA ROSIĆ (4)                          - 22

  34. DEJAN BRĐOVIĆ (3)                        - 21

  35. IGOR VUŠUROVIĆ (3)                      - 21

  36. VEDAD GLINAC (3)                         - 21

  37. NIKOLA ĐORĐEVIĆ (2)                    - 21

  38. MILAN ĐURIĆ (3)                            - 21

  39. VELIBOR IVANOVIĆ (3)          - 21

  40. IVICA JELIĆ (3)                              - 21

  41. BORO JOVIĆ (3)                   - 21

  42. RADOVAN MALEVIĆ (3)          - 21

  43. MARKO SAMARDŽIĆ (3)                   - 21

  44. BRANKO STEFANOVIĆ (2)                - 21

  45. ANDREJ URNAUT (3)                       - 21

  46. MIRKO ČULIĆ (3)                            - 21

  47. GORDAN JANKOVIĆ (2)          - 20

  48. BRANKO LUŽANIN (2)                     - 20

  49. ĐORĐE ĐURIĆ (3)                           - 19

  50. VASA MIJIĆ (3)                              - 19

  51. NIKOLA MIKOVIĆ (2)                       - 19

  52. DUŠAN MARKOVIĆ (2)                     - 18

  53. SLOBODAN MILOSAVLJEVIĆ (2)         - 18

  54. MATE PILJIĆ (2)                    - 18

  55. VLADIMIR BOŠNJAK (2)                   - 17

  56. NEMANJA PETRIĆ (3)                      - 16

  57. ORHAN ARSLANAGIĆ (2)                  - 14

  58. VELJKO BAŠIĆ (2)                          - 14

  59. ŽIVOJIN VRAČARIĆ (2)                    - 14

  60. VINKO DOBRIĆ (2)                         - 14

  61. GORAN JANOŠEVIĆ (2)          - 14

  62. ZDRAVKO KULJIĆ (2)                      - 14

  63. EKREM LAGUMDŽIJA (2)                  - 14

  64. LASLO LUKAČ (2)                           - 14

  65. NIKOLA MATIJAŠEVIĆ (2)                 - 14

  66. MIODRAG MITIĆ (2)                        - 14

  67. LJUBIŠA RISTIĆ (2)                         - 14

  68. GORAN SRBINOVSKI (2)                  - 14

  69. ALEKSANDAR TASEVSKI (2)             - 14

  70. LJUBOMIR TRAVICA (2)          - 14

  71. ALEKSANDAR ATANASIJEVIĆ (3)       - 13

  72. VLADIMIR BATEZ (2)                       - 12

  73. NIKOLA JOVOVIĆ (2)                       - 12

  74. SREĆKO LISINAC (2)                       - 12

  75. MARKO IVOVIĆ (2)                         - 11

  76. UROŠ KOVAČEVIĆ (2)                      - 11

  77. JOSIP KREŠIĆ (1)                           - 11

  78. MILAN ŠKRBIĆ (1)                          - 11

  79. BORIS BAŽDAR (1)                         - 10

  80. IVAN POPOVIĆ (1)                          - 10

  81. DRAŠKO SALOPEK (1)                     - 10

  82. MILOVAN SIMIĆ (1)                        - 10

  83. BOGOLJUB STOJIMIROVIĆ (1)           - 10

  84. ANTON ŠTITIĆ (1)                          - 10

  85. BRANISLAV BULATOVIĆ (1)              -  9

  86. DRAGAN RAJAČIĆ (1)                      -  9

  87. UROŠ RIBARIĆ (1)                          -  9

  88. SINIŠA BAKAREC (1)                       -  8

  89. ZVONIMIR BROZIĆ (1)                     -  8

  90. GAVRA BUDIŠIN (1)                        -  8

  91. MEHMEDALIJA ŽILIĆ (1)                   -  8

  92. ZLATKO KOVAČEVIĆ (1)                   -  8 

  93. MILOŠ KOSEC (1)                           -  8

  94. VITOMIR KRIVOKAPIĆ (1)                 -  8

  95. MIHAJLO MARKOVIĆ (1)                   -  8

  96. VOJISLAV MILANOVIĆ (1)                 -  8

  97. MIODRAG POPOVIĆ (1)          -  8

  98. DUŠAN RADELJEVIĆ (1)                   -  8

  99. MILAN RAŠIĆ (2)                            -   8

100. ARPAD SEKER (1)                           -  8

101. DANILO SOLDATOVIĆ (1)                 -  8

102. MILOŠ TERZIĆ (2)                           -   8

103. IVAN TRINAESTIĆ (1)                      -  8

104. ĐURO BAŠIĆ (1)                   -  7

105. NOVICA BJELICA (1)                        -  7

106. DEJAN BOJOVIĆ (1)                         -  7

107. ALEKSANDAR BORIČIĆ (1)                -  7

108. MILAN VASIĆ (1)                            -  7

109. RADOVAN DABIĆ (1)                       -  7

110. NENAD ĐORĐEVIĆ (1)                     -  7

111. MIRSAD ELEZOVIĆ (1)                     -  7

112. IVAN ILIĆ (1)                                 -  7

113. GORAN JANKOV (1)                         -  7 

114. MLADEN KAŠIĆ (1)                          -  7

115. SINIŠA KISIĆ (1)                            -  7

116. DARKO LEČNIK (1)                          -  7

117. GORAN MARIĆ (1)                           -  7

118. BRANISLAV MATIJAŠEVIĆ (1)            -  7

119. BOJAN MILIĆ (1)                             -  7

120. ALEKSANDAR MITROVIĆ (1)              -  7

121. VLADIMIR MLADENOVIĆ (1)              -  7

122. DRAGAN NIŠIĆ (1)                          -  7

123. VELJKO PETKOVIĆ (1)                      -  7

124. EDIN ŠKORIĆ (1)                            -  7

125. DRAGUTIN ŠUKER (1)                      -  7

126. MIHAJLO MITIĆ (1)                          -   6

127. ALEKSA BRĐOVIĆ (1)                      -   5

128. NEVEN MAJSTOROVIĆ (1)                 -   5

129. ALEKSANDAR OKOLIĆ (1)                 -   5

130. FILIP VUJIĆ (2)                               -   0

 

RIVALI SRBIJE (JUGOSLAVIJE, SRBIJE I CRNE GORE) NA EP:

 

Plavi su na EP do sada igrali protiv 28 reprezentacija. Najviše utakmica naša reprezentacija je odigrala protiv Francuske i Rusije (po 19), Italije (17) i Bugarske (16).

 

SRBIJA (YUG, SCG) – FRANCUSKA (FRA)             19      13        6      45:33

SRBIJA (YUG, SCG) – RUSIJA (URS,RUS)             19        4      15      25:49

SRBIJA (YUG, SCG) – ITALIJA (ITA)           17      10        7      36:28

SRBIJA (YUG, SCG) – BUGARSKA (BUL)               16        4      12      24:36

SRBIJA (YUG, SCG) – HOLANDIJA (NED)              14        7        7      27:26

SRBIJA (YUG, SCG) – ČEŠKA (TCH, CZE)             14        7        7      24:27

SRBIJA (YUG, SCG) – RUMUNIJA (ROU)               11        5        6      20:26

SRBIJA (YUG, SCG) – POLJSKA (POL)                  11        2        9      12:28

SRBIJA (YUG, SCG) – GRČKA (GRE)            9        8        1      24:  9

SRBIJA (YUG, SCG) – MAĐARSKA (HUN)                9        4        5      17:19

SRBIJA (YUG, SCG) – FINSKA (FIN)            6        5        1      15:  4

SRBIJA (YUG, SCG) – NEMAČKA (FRG, GER)           6        4        2      15:  6

SRBIJA (YUG, SCG) – AUSTRIJA (AUT)                  5        5        0      15:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – ŠPANIJA (ESP)                    5        4        1      14:  4

SRBIJA (YUG, SCG) – BELGIJA (BEL)                     5        3        2      10:  7

SRBIJA (YUG, SCG) – SLOVAČKA (SVK)                 3        3        0        9:  2

SRBIJA (YUG, SCG) – TURSKA (TUR)                     2        2        0        6:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – DR NEMAČKA (GDR)             2        1        1        4:  4

SRBIJA (YUG, SCG) – SLOVENIJA (SLO)                 2        1        1        4:  4

SRBIJA (SRB)         – DANSKA (DEN)                   1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – PORTUGALIJA (POR)             1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – EGIPAT (EGY)            1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – ALBANIJA (ALB)                   1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – IZRAEL (ISR)                       1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – UKRAJINA (UKR)                  1        1        0        3:  0

SRBIJA (YUG, SCG) – LETONIJA (LAT)                   1        1        0        3:  0

SRBIJA (SRB)         – ESTONIJA (EST)                  1        1        0        3:  2

SRBIJA (YUG, SCG) – ŠVEDSKA (SWE)                  1        0        1        0:  3

 

SRBIJA – POLJSKA

SRB (YUG, SCG) – POL                  11      2        9        12:28

1955.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 1:3 (15:10, 13:15, 5:15, 14:16)

1958.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 0:3 (9:15, 5:15, 15:17)

1963.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 1:3 (12:15, 9:15, 15:7, 12:15)

1967.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 0:3 (7:15, 13:15, 12:15)

1975.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 0:3 (7:15, 8:15, 8:15)

1979.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 0:3 (8:15, 6:15, 8:15)

1989.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 1:3 (16:14, 6:15, 11:15, 8:15)

MEČ ZA SEDMO MESTO:

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 1:3 (5:15, 16:14, 6:15, 3:15)

1991.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 3:1 (6:15, 16:14, 16:14, 15:3)

2001.

JUGOSLAVIJA (YUG) – POLJSKA (POL)                 3:0 (25:19, 25:14, 25:22)

2003.

SRBIJA I CRNA GORA (SCG) – POLJSKA (POL)      2:3 (22:25, 25:22, 28:26, 19:25, 13:15)

 

SRBIJA – FINSKA

SRB (YUG, SCG) – FIN                  6        5        1          15:  4

1977.

JUGOSLAVIJA (YUG) – FINSKA (FIN)         3:0 (15:13, 15:6, 15:13)

1981.

JUGOSLAVIJA (YUG) – FINSKA (FIN)         0:3 (14:16, 13:15, 5:15)

2007.

MEČ ZA TREĆE MESTO:

SRBIJA (SRB) – FINSKA (FIN)                  3:1 (25:18, 23:25, 25:21, 25:16)

2009.

SRBIJA (SRB) – FINSKA (FIN)                  3:0 (25:20, 25:14, 25:22)

2013.

HERNING – 22. SEPTEMBAR:

SRBIJA (SRB) – FINSKA (FIN)                  3:0 (25:20, 25:23, 25:15)

2015.

BUSTO ARSICIO – 10. OKTOBAR:

SRBIJA (SRB) – FINSKA (FIN)                  3:0 (25:19, 25:15, 25:21)

 

SRBIJA – ESTONIJA

SRB – EST                        1        1        0        3:2

2015.

BUSTO ARSICIO – 13. OKTOBAR – OSMINA FINALA:

SRBIJA (SRB) – ESTONIJA (EST)              3:2 (21:25, 14:25, 25:8, 25:22, 15:13)